V sobotu 18.12. jsme zavítali na horkou palubovku Jihlavy. Věděli jsme, že pokud chceme pomýšlet na lepší než 4. příčku základní tabulky skupiny B, musíme v Jihlavě bezpodmínečně dvakrát vyhrát. Z různých důvodů (zranění, práce, jiné osobní zájmy) jsme se v pátek před klíčovým zápasem sešli na tréninku jen 4 a přemýšleli jsme, zda nás bude v Jihlavě dost.

Ráno v 8:45 jsme vyráželi směr Jihlava jedním autem, v 5 lidech. Díky přestávce, kterou nyní junioři mají, nám mohli pomoci 2 z nich – jihlavští rodáci, toho času hrající za Velké Meziříčí – Standa Kliment a Jan Kučera. Dle dohody se k nám měli připojit v tělocvičně, dorazil ale pouze Kůča, o Standovi nic nevěděl. Standa nám nezvedal telefon a už jsme se připravovali na zápas bez něj, když dorazil těsně před úvodním hvizdem. Za špatné parkování ho zdrželi policisté ČR.

Do prvního zápasu jsme nastoupili ve složení Standa K. na nahrávce, Kůča s Donaldem na smeči, Víťa jako univerzál a Standa H. s Plachym na bloku. Na lavičce byl připraven koholiv vystřídat Prcek. První set byl velmi vyrovnaný, tahali jsme se o každý bod. My jsme téměř nekazili (za celý set pouze 5 zkažených smečí), domácí ale dokázali velmi dobře otáčet, dobře přijímali naše podání a tvrdě útočili zejména středem a po hlavním kůlu. Přesto jsme si do koncovky dokázali vytvořit náskok 3 bodů (19:22), který jsme ovšem nedokázali využít a tak domácí slavili vítězství v prvním setu 25:23. Druhý set byl velice podobný tomu prvnímu, několikabodový náskok domácích na začátku setu jsme dokázali srovnat a do koncovky jsme šli za stavu 22:22. V koncovce zaúřadoval především Kůča a navýšil tak skóre na 22:24, domácí ale dokázali udržet krok a srovnali na 24:24, poté ještě přidali 25. bod. Za stavu 24:25 pro domácí po dobrém příjmu Plachy středem netrefil ideálně balón a místo smeče tak zalil těsně za blok, ten však domácí dokázali zvednout a měli ve svých rukou vítězství i ve 2. setu. To jsme nedovolili a po dobrém zákroku v poli Donald dokázal vytlouct blok domácích a odvrátit hrozící prohru setu. Poté jsme se tahali o každý balón, každá rozehra byla dramatická, zápas byl v tu chvíli nahecovaný, nechyběly nepřesné výroky rozhodčích ani drobné ústní přestřelky mezi soupeři. Drama jsme nakonec dokázali rozhodnout v náš prospěch a slavili tak vítězství 27:29. Ve třetím a čtvrtém setu jakoby se domácí nezpamatovali z prohry a od začátku nedokázali s velkomeziříčskými udržet krok. Došlo na slova Standy K., který již v prvním setu předpovídal, že jihlavští nevydrží přijímat celý zápas. Kůča ve třetím setu zaznamenal 3 esa a zhoršený domácí příjem ztížil útok domácím smečařům, což se pozitivně odrazilo i na naší statistice obrany (10 úspěšných bloků jen ve třetím setu). Na začátku obou setů jsme si vytvořili několikabodový náskok, který jsme ještě zvyšovali až do konce a vyhráli tak oba sety v poměru 15:25 a 16:25.

Do odpoledního zápasu jsme nastoupili ve stejném složení, domácí nasadili lehce obměněnou sestavu s druhým nahravačem a tato změna slavila úspěch v prvních dvou setech. Jako bychom byli ukolébaní úspěchem z dopoledního zápasu, nebyli jsme důrazní na útoku. Jihlavští čapali naše smeče, při obraně se soustředili na naši největší útočnou sílu Kůču, kterého na bloku důsledně zdvojovali, někdy ztrojovali. Paradoxem je, že i přesto byl Kůča jediný, kdo si udržel pozitivní statistiku – v prvních dvou setech se jako jediný dostal nad 65%, ostatní naši útočníci mu bohužel nedokázali sekundovat a zůstali hluboko pod 50%. Do třetího setu jsme šli s tím, že musíme vyhrát, pomohli jsme si dodržováním taktických pokynů při podání, což mělo za důsledek zaznamenání 2 přímých bodů z podání (Víťa a Standa K.), horší přihrávku pro domácího nahravače a lepší kompaktnost naších bloků (5 bloků + nepočítaně nadražených útoků, které jsme dokázali zpracovat v poli a následně zaútočit). Podrženo, sečteno: vítězství 16:25 pro hosty a návrat prvního jihlavského nahravače do dalšího setu. Ve čtvrtém setu přestali domácí chybovat, na začátku setu si vytvořili náskok až 5 bodů (8:3), který jsme ale vzápětí dotáhli. Do koncovky jsme si naopak vytvořili náskok 4 bodů my, které jsme si udrželi až do samého závěru a slavili tak úspěch 21:25 a vyrovnání setů na 2:2. V pátém setu jsme se od začátku tahali o každý balón, domácí si byli stejně jako my dobře vědomi nutnosti zvítězit, sporné výroky rozhodčích komentovaly obě strany a hráči obou týmu se snažili vzájemně znervóznit. Strany jsme si točili za stavu 8:7 pro domácí. Drama jak má být. V koncovce jsme si dokázali vytvořit náskok 2 bodů, který ale domácí srovnali. Za stavu 14:13 pro Jihlavu nám domácí smečař pomohl zkaženým jednoduchým podáním ze země do sítě. V koncovce se blýskl Donald několika pěknými zákroky v poli, na síti zaúřadoval Kůča, který otáčel důležité balóny a který z posledních 10 nahrávek 7 položil a ani jednu nezkazil. Za stavu 16:16 šel Kůča na servis, jeho tvrdé podání vyústilo v horší přihrávku domácích, jejichž smečař pak útočil do autu. Kůča šel znovu na podání za stavu 16:17, dokázal opět velmi tvrdě podat, hosté měli s přihrávkou problémy a poslední útok zápasu skončil na rukou blokujícího Víti.

Celkově jsme podali dobrý výkon, zápasy v Jihlavě jsou vždy vyhecované (vzpomeňme na tie break, který jsme vyhráli 30:28 v loňském roce) a vzhledem ke zraněním klíčových hráčů, které jsme během letošní sezony posbírali (Ondra koleno, Miloš záda), jsme rádi, že jsme dokázali ve veledůležitém dvojzápase proti Jihlavě zvítězit. Velmi dobrý výkon podal Plachy na bloku a oba zápasy výtečně dirigoval Standa na nahrávce.

Jihlava – Velké Meziříčí
1:3 (25:23; 27:29; 15:25; 16:25)
2:3 (25:21; 25:23; 16:25; 21:25; 16:18) (poznámka: z druhého zápasu nemáme zápis, tato čísla jsme vylovili z paměti, možná bude upraveno, až budou výsledky na stránkách ČVS)
Sestava: Homola J. a T., Hybášek S., Trojan, Kliment, Kučera, Plachetský