Na 1.8. byl plánovaný start přípravy mládežnických družstev ve volejbale. Začátek měl být na tradičním turnaji v Dřevěnici. Ten byl však na poslední chvíli odvolán. Proto junioři a kadeti přijali nabídku od reprezentace lvíčat ( rok narození 2005) na kontrolní turnaj do kolínské sportovní haly. Výsledek nebyl až tak důležitý. Hned napoprvé proti rozehraným reprezentantům byť o několik let mladších, byli schopni klást odpor pouze junioři, kadeti zatím nestačili. A od pondělí 3.8. to nastalo. Pod vedením Ondry Žaby a kondičního trenéra juniorské reprezentace Dana Červenky probíhaly tréninky dvoufázově střídavě na Areálu zdraví, tělocvičně bývalé Charity, beachvolejbalových kurtech a posilovně Davida Oudy. To vše do čtvrtka 6. srpna. Po dni volna se junioři vydali na týdenní soustředění do Chocně, kde se již trénovalo hlavně ve sportovní hale, která byla postavena přímo a jen pro volejbal. Kéž by taková jednoduchá hala s malým hledištěm a veškerým zázemím včetně posilovny stále i někdy ve Velkém Meziříčí.!! Trénovalo se dvakrát denně. Dopoledne převažovala více technika a dril v nácviku individuálních herních činností, odpoledne potom týmové činnosti, herní systémy v útoku a obraně. Využívali jsme videa a dokonce jsme na jedno odpoledne měli pozvaného statistika Petra Sezemského k vyhodnocení ukazatelů jednotlivých týmových i individuálních činností v modelové hře. Soustředění jsme ukončili v pátek 14.8. a hned následující den únava neúnava jsme odjeli do Kojetína, kde se konal dnes již zřejmě nejkvalitnější venkovní turnaj. Odjeli jsme společně s muži, kteří startovali v nejvyšší třídě obohacenou o čtyři extraligové týmy Brna, Zlína, Beskyd a slovenské Myjavy. Junioři startovali v druhé výkonnostní třídě, kde v konkurenci 16 družstev převažovala hlavně družstva mládežnická z nejvyšší kadetské respektive juniorské soutěže. A obstáli! Nejprve ve skupině hrané na dva hrané sety remizovali s dvěma ostravskými družstvy 1:1, potom porazili účastníka II. ligy mužů Holešov 2:0 Ve vyřazovacích bojích ve čtvrtfinále zdolali po velkém boji reprezentaci lvíčat 2005 2:1, čímž jim oplatili porážku z turnaje v Kolíně. V boji o finále nakonec 1:2 podlehli Blue Volley Ostravě aby na závěr vybojovali bronzovou příčku vítězstvím nad druholigovou Pragovkou také 2:1. Tedy 6 zápasů a 15 setů byla dostatečná porce zvláště po náročném soustředění. Po návratu se uskutečnily poslední dva venkovní tréninky v této sezóně na Areálu zdraví a od pátku 21.8 do neděle 30.8. následuje soustředění v Telči, kam již tradičně míříme každým rokem. Zde se bude trénovat již a pouze v hale.


Žáci pod vedením Štěpána Žaby (další žákovský trenér Michal Janák je pracovně celý srpen mimo ČR) se rovněž s velkou vervou pustili do trénování hned od pondělí 3. srpna. Je to s podivem, kolik žáků v polovině prázdnin se do trénování zapojilo. Na kurtech nebylo vyjímkou více jak 20 nadějí v kategorii staršího i mladšího žactva. Tréninky probíhaly na Areálu zdraví, následovalo třídenní minisoustředění, další tréninky na Areálu a poslední týden v srpnu snad poprvé v historii pojedou žáci společně s juniory a také nově vytvořeným družstvem kadetek na týdenní soustředění do Telče, kde budou využívat městskou sportovní halu (u nás není ani podobná, ale to se již opakuji). Mladší žáky čeká poslední víkend boj o mistra ČR v této kategorii v Nymburce, starší se zúčastní žákovského turnaje ve Znojmě.


Co říci k zatím probíhající přípravě. Nasazení všech jak trenérů, tak i hráčů je obrovské. Trénujeme ve velkém objemu jak kondici, tak i samotný volejbal. Ten samozřejmě převažuje. Zatím nejsou žádné nebo jen drobné zdravotní problémy, nikdo neskuhrá, každý se je vědom své vlastní odpovědnosti za své zdraví i výkon ve prospěch celého týmu. Zní to jako z červené knihovny, nebo z příběhů o Rychlých šípech, ale zatím (a doufám, že i nadále) to tak je i bude.