„Jednou tě potkám, vím to jistě. Jen nevím kde a na kterém místě“.


Záměrně jsem použil část refrénu z posledního CD Vladimíra Mišíka. Jednou při našem úsilí, chuti, vášni pro volejbal a nasazení se určitě potkáme s adekvátními výsledky, tak jako v minulosti, kdy u nás začínali ikony českého volejbalu Martin Kryštof nebo Michal Hrazdíra. nebo vycházející hvězdy budoucnosti Marek Zmrhal nebo Patrik Indra. Výchova směrem k profesionálnímu sportu potažmo k reprezentaci jsou naše hlavní cíle. Umístění v soutěžích je až na dalších místech. Ovšem ne nedůležitých. Jsme na to čtyři trenéři (Petr Juda, Ondřej a Štěpán Žabovi a Michal Janák), další spolupracující na kondici (David Ouda) a vytváření klidného zázemí (Míša Dvorská). V neposlední řadě i Jirka Sedlák, který dohlíží na naše finance.
Jsme na prahu další sezóny. Po nedokončené loňské plné naplněných (junioři) i nenaplněných (kadeti a muži) ambicí očekáváme novou odhodláni vylepšit loňská postavení. Začali jsme v dubnu a po červencové prázdninové přestávce, jsme v srpnu absolvovali s mládežnickými družstvy rekordní počet tréninků i dvě týdenní soustředění (Choceň, Telč). Uvádím-li mládežnická družstva, měl jsem vždy na mysli pouze kadety a juniory. Ti vždy začínali svou sezónu v srpnu. Ostatní družstva začínala s přípravou až se začátkem školního roku. Tentokrát tomu bylo jinak. Z iniciativy Štěpána Žaby začali naši mladší i starší žáci trénovat již o měsíc dříve a snad poprvé v historii absolvovali i týdenní soustředění v Telči. Tedy tréninkový objem hned na počátku přípravy narostl proti minulým letům několikanásobně. Také se nám mládežnická základna pěkně rozrůstá, což odporuje názorům, že nejsou děti, které by chtěl sportovat. V plné přípravě jsou i prvoligoví muži. Takovou perličkou na závěr je poprvé v naší volejbalové historii vytvoření družstva dívek-kadetek a jeho start v krajském přeboru. První zápasy sehráli zatím muži a kadeti.


Muži:
Z loňského kádru nikdo neodešel, tým zůstal pohromadě a bude navíc doplněn od nadějné juniory. Kapitánem družstva je nahrávač Víťa Šimek, dalším nahrávačem je navrátilec Filip Kuřec. Zůstávají blokaři Jirka Huryta a Adam Benáček, útočníci Honza Kučera, Ríša Stanislav, Roman Jaša, Štěpán Žaba a Martin Pavlovský, liberem je Marek Slavík. Vypomáhat bude ještě Ondra Žaba, pokud nebude mít své trenérské povinnosti u našich mládežnických družstev případně reprezentačního družstva U20. Z juniorského týmu jsou zapojováni Dominik Medek, Martin Smetana, Tomáš Pokorný, Jakub Němec, Štěpán Bakaj, Matyáš Pospíšil a Jaroslav Nedvěd. Kádr tedy docela široký. Základní sestava a je již delší dobu pohromadě, tak by se to již také mělo projevit na výsledcích


Junioři:
Juniorský věk překročil pouze blokař David Čermák, jinak kádr zůstal pohromadě, takže by již měl uplatnit své zkušenosti. Navíc z Polné přišel nahrávač Matěj Slavík (bratr našeho libera Marka Slavíka), ze Znojma budou hostovat věkem ještě kadeti Matyáš Rozsypal (vloni startoval v našem kadetském týmu) a Zdeněk Švaříček (je mu sice 15 let, je v reprezentaci lvíčat a patří mezi velké naděje). Samozřejmě, že juniorský a kadetský tým bude prolínat a mladší hráči budou startovat za starší. Stejně jak junioři budou startovat za muže. Na nahrávce bude tedy dvojice Tomáš Pokorný a Matěj Slavík (z kadetů mohou pomoci ještě Adam Kalivoda nebo Radek Hlávka). Smečaři a diagonální hráči: Dominik Medek, kapitán týmu Martin Smetana, Jakub Němec, Matouš Špaček, Zdeněk Švaříček, Adam Dobrovolný a Matyáš Rozsypal, blokaři Matyáš Pospíšil, Štěpán Bakaj, Jan Vanini a Jakub Janák, libera: Jaroslav Nedvěd, Vojta Hladík a Athanasios Bantianidis (přišel ze Žďáru n.S. ). Juniorská extraliga startuje o víkendu 10.-11.10. ve Frýdku-Místku,kde se utkáme s domácími Green Volley Beskydy, Duklou Liberec, Kolínem a Ústím n.L. Družstvo jako doplňkovou soutěž (nikoliv však oddechovou a bez ambicí na co nejlepší umístění) bude hrát krajský přebor mužů. Ten startuje právě v sobotu 3.10. kdy doma přivítáme „štiku“ loňské soutěže družstvo Štoků.


Kadeti:
Na konci loňské sezóny jsme měli velké obavy. Bylo třeba vytvořit nový nebo téměř nový tým. Klíčoví hráči loňské sezóny dovršili kadetský věk a budou reprezentovat „pouze“ juniory. Znojmo postoupilo rovněž do extraligy, takže jsme se nemohli spolehnout na jejich pomoc, která trvala celých 6 let. Museli spolehnout jen na sebe. A nezaháleli jsme, takže nakonec jsme sestavili tento tým: Zůstali oba nahrávači: Radek Hlávka a Adam Kalivoda, blokaři Honza Vanini a Jakub Janák, smečaři Matouš Špaček a Vojta Hladík a univerzál Adam Dobrovolný. Naopak kádr posílili smečaři Tobiáš Řehoř, Matěj Vlk, Matěj Janák a Adam Nedvěd, blokaři Pavel Vlach a Tonda Homola a libero Athanasios Bantianidis. Početně je nás dost. Jaká bude výkonost se teprve ukáže. Již máme za sebou první kolo extraligy, a v něm se zatím potvrdila naše herní nevyrovnanost.


Žáci:
Pod vedením Michala Janák a Štěpána Žaby čekáme nyní podobně jako u juniorů vyšší ambice a lepší umístění. Družstvo bude hrát krajský přebor a celostátní český pohár. Hráčů je dost, jsou hlavně z Velkého Meziříčí a plně se již projevuje dobrá koncepční práce hlavně Štěpána Žaby. Ten ve spolupráci se základními školami zde ve Velkém Meziříčí získává pro náš sport více a více chlapců, takže oba kádry jsou poměrně dost početné. To ovšem neznamená, že naše počty jsou konečné. Přivítáme každého kluka, který se chce volejbal naučit a hrát. Hlavním cílem žákovských družstev není pouze výsledek v soutěži. Nýbrž úkolem je naučit dobře techniku a předat technicky zdatného hráče do vyšší kategorie. To se již daří a Jakub a Matěj Janákovi, Matěj Vlk nebo Tonda Homola jsou toho důkazem. Krajský přebor začíná 25.10. turnajem v Havlíčkově Brodě. Český pohár by měl začít 10.-11.10. V Novém Jičíně, ale vzhledem k současné situace bude zřejmě přesunut na pozdější termín.


Mladší žáci a přípravka:
Klobouk dolů, co s dětmi mezi 9. – 12. rokem věku Štěpán Žaba dokázal a dokazuje. Na soustředění v Telči spali pod stanem, trénovali 2x denně ve sportovní hale, trénují venku za každého počasí, nyní už v tělocvičně a lepší se týden od týdne. Startovali na odloženém republikovém finále a obhájili 13 místo jejich „loňských“ předchůdců.
Závěrem chci říct. Zatím výsledky nejsou nijak oslnivé, ovšem ambice jsou velké, plány rovněž a tréninková píle všech družstev příkladná. Proto se i výsledky určitě jednou dostaví. To víme jistě (jen nevíme kdy a na kterém místě). Jak se rozrůstá náš oddíl, tak tím více potřebujeme i vylepšit naše tréninkové podmínky. Sportovní hala nám chybí jako sůl. Ovšem ne velká městská sportovní hala, kam se vejdou všechny sporty. Ta nic nevyřeší při vzrůstajícímu tréninkovému objemu ambiciózních sportovních klubů. Chybí sportovní hala účelově zaměřená na jeden až dva sporty. Tak jak to má házená, tak to potřebujeme i my. Doufám, že se jednou začne blýskat na lepší časy a že se toho má generace i dožije.