Skončila sezóna. Sezóna 2015/16 , která se zapíše zlatým (bronzovým) písmem do historie velkomeziříčského volejbalu. Nejúspěšnější sezóna všech dob!! Sezóna, kde vyšlo skoro všechno, na co jsme sáhli. Nedosáhli jsme sice úplně na vrchol, jak jsme ve svých snech snili, ale i tak..To bychom toho chtěli už moc a alespoň máme prostor ke stálému zlepšování. Ale popořadě:


Skončila sezóna. Sezóna 2015/16 , která se zapíše zlatým (bronzovým) písmem do historie velkomeziříčského volejbalu. Nejúspěšnější sezóna všech dob!! Sezóna, kde vyšlo skoro všechno, na co jsme sáhli. Nedosáhli jsme sice úplně na vrchol, jak jsme ve svých snech snili, ale i tak..To bychom toho chtěli už moc a alespoň máme prostor ke stálému zlepšování. Ale popořadě:

Muži. Nováček 2. ligy. Družstvo se pomalu konsoliduje. Již to nejsou jenom junioři, základ tvoří naši odchovanci odrostlí juniorskému věku. Ovšem junioři i kadeti družstvem prolínají. Účelem není neprodyšně tyto věkové kategorie oddělit. Naopak. Nejlepší junioři mají získávat zkušenosti mezi muži.K tomu sloužil krajský přebor a nyní 2. liga. Čím lepší a kvalitnější soutěž,tím lépe. Samozřejmě to má svá úskalí např. v podobě financí. Byli jsme nováčky.Překvapili jsme kromě soupeřů hlavně sebe. Chvíli jsme pošilhávali i po 2. místě,ale zápasy doma se Šlapanicemi vše rozhodly v náš neprospěch. Vyhráli jsme 26x a 10x jsme odešli poraženi. Úspěch? Rozhodně ano, ale ne pouze výsledkem. První úspěch je to, že máme vlastní družstvo mužů, dalším úspěchem je to, že junioři, speciálně Římal, Heřmánek a Kacafírek našli v sestavě stálé místo a navíc byli těmi nejdůležitějšími oporami. To se potom projevilo v juniorské extralize. Navíc ostatní hráči, věkem již muži, jsou schopni hrát na stejné úrovni. Dlouhodobějším cílem je vytvořit takový tým,aby eventuelně mohl ještě výš (nechci to zakřiknout,a proto tvrdím, že je to na delší dobu, ale co není hned, není nikdy). Hlavní je, že tým je dobře konsolidován a jak to vypadá ještě posílí.

Kadeti: Končil ročník „98“. Silná generace hráčů, která hrála za kadety již v žákovském věku. Tým po 9.resp.7. místě v minulých sezónách sahal po medaili. Nevyšla a 4.místo bylo asi obrazem naší výkonnosti. Praha, Příbram a Ostrava byli lepší. V kadetské kategorii je největší fluktuace hráčů.Noví se zkouší, ti, které volejbal tolik zase nenadchnul, odcházejí. Měli by se obehrávat nejnadanější žáci atd. Proto jsou výsledky trochu rozhárané. Jednou sestoupíme ze skupiny 1.-5. do nižší, kterou suverénně vyhrajeme a v excelentním výkonu pokračujeme i v elitní skupině , kde obsadíme první místo. V play off sice často rozhoduje náhoda, ale v naše případě ukázalo naší skutečnou výkonnost. Přesto je 4.místo jedním z nejlepších (lepší jsme nikdy nebyly a generace kolem Honzy Baráka, Zdeňka Málka , Ondry Kadlece , Víti Šimka vybojovala také 4. místo).S kadetskou kategorií se nyní rozloučili Eda Heřmánek, Filip Kuřec, Honza Kasan, Filip Brychta, Roman Jaša, Dominik Žaba,Patrik Pintér a ve finále vypomáhající Robin Pokorný. Bude třeba vytvořit zbrusu nový tým. Proto nečekáme žádné excelentní výsledky, ale …nechme se překvapit.

Juniorský tým je naše hlavní „cílová skupina“. O průběhu soutěže a finálovém zakončení bylo již podrobně psáno. Medaile podruhé za sebou je už určitě velký úspěch, byť byla“ jen“ bronzová. Potvrdit dobrou výkonnost dva roky po sobě, když se měnila základní sestava, je pro tak malý klub, jakým jsme my, něco nebývalého. Bylo to vše tvrdě odpracováno. Objemově určitě nedosahujeme na družstva jakými je Praha, Brno nebo Ostrava. Je to v něčem jiném. Know how (vědět jak) je asi tím důležitým, které nakonec rozhodlo. Zápasy rozhodují vyjímeční hráči. My je měli. To jen na doplnění juniorského úspěchu.

Nakonec se chci zmínit ještě o jedné věci. Spolupracujeme již druhým rokem se Znojmem. Spolupráce to byla vzájemná, i když je jasné, že Znojmo nám pomohlo více než my jemu. Vozit hráče ze Znojma k nám na tréninky dovede jen skutečný nadšenec. Navíc bez nároků na cesťáky. V našem dresu se objevili a klíčové úlohy plnili Honza Kasan a Víťa Jakubec. Dále to byli Jakub Všetečka, Šimon Alexa nebo ve finále kadetů Robin Pokorný. Za vším stál Dan Kasan a Marek Jakubec. Naprosto nezištně. Oběma patří dík a doufám, že budeme spolupracovat i nadále.

To na závěr stručného ohlédnutí. Jediným problémem jsou žákovská družstva. Tam budeme muset pořádně zabrat. Máme již plány jak to udělat. Chuť a posedlost volejbalem se nezmenšuje, spíš naopak. Takže se nechme a nechte překvapit.
P.S. V anketě o „Volejbalistu roku 2015/16“ byli mezi nejlepšími třemi nominováni : Oddíl Velké Meziříčí jako mládežnický oddíl roku, Petr Juda jako trenér mládeže roku a Honza Kasan spolu s ostravským Jakubem Dvořákem jako mládežnický beachvolejbalový pár roku. Nakonec nikdo z cenu nezískal, ale už to, že se o nás mluví na tak významné akci je úspěch.

Velké Meziříčí,květen 2016 Petr Juda