You are hereNESMĚŘ, TISNO A DALŠÍ...

NESMĚŘ, TISNO A DALŠÍ...


By judapetr - Posted on 09 Červenec 2017

Verze pro tiskPoslat stránku emailemVytvořit PDF
DSCN1026.JPG

Do nové sezóny jsme se vrhli po hlavě. Začali jsme 2.května na kurtech. Hned první týden jsme odjeli na čtyřdenní soustředění do Nesměře. Bylo takové poznávací, volejbalu málo, ale dost jiných her a akcí. Přišli noví hráči z Třeště, Třebíče, ze žáků a tak bylo třeba je trochu okouknout. Zatím ani jeden nezklamal. Pokračovali jsme na kurtech, které jsme si sami (ostatně jako vždy) upravili. Konečně po více jak 5 letech jsme je mohli posypat i novou antukou. Takže teď vypadají proti minulým letům přímo luxusně. Zde se k nám přidal i Honza Krejčí ze Znojma. Velký talent. Jezdil 2x týdne se svým tátou. Ostatní noví se také hned výborně začlenili do společného družstva juniorů a kadetů vedeného nejzkušenějšími našimi hráči Romanem Jašou (nový kapitán) a Dominikem Žabou. Ostatní junioři měli volno: Eda Heřmánek a Filip Kuřec kvůli maturitám, Filip Brychta pomáhal doma na ranči. Po měsíci trénování jsme odjeli na soustředění do chorvatského Tisna. Jeli jsme tam již podruhé. Spali jsme na mořské pláži pod stany, sami jsme se starali o jídlo, ale hlavně jsme 2x denně trénovali v místní sportovní hale. To bylo nedůležitější. Jeli jsme za tréninkem a ne se jenom koupat v moři. I když toho moře jsme si užili také dost. Domácí nás již znali z loňska a myslím, že jsme tam nebyli naposled. Po návratu jsme trénovali ještě do konce června na kurtech a nyní následuje měsíční dovolená a prázdniny. Znovu se sejdeme 5. srpna na tradičním turnaji v Dřevěnici u Jičína. Období od konce sezóny do začátku prázdnin využíváme k přípravě následujícího soutěžního období. Zkoušíme nové hráče. Letos to bylo trochu neobvyklé. Tolik nových hráčů k nám ještě nikdy nepřišlo. Bereme všechny, kteří mají o volejbal zájem a chtějí pro něj něco obětovat. Hlavně čas. Vše ostatní se naučí. Z Třeště přišlo 5 hráčů, nejvíce zatím chodí Filip Matějičný. Ten bude u nás i studovat. Ostatní ukáže čas, jak budou zvládat školu a dojíždění. Dále z Jihlavy přišel Tomáš Pospíšil, z Třebíče Martin Smetana a Vítek Vybíral. Poslední dva spolu s Matyášem Pospíšilem přecházejí z našich žáků. Nejnadějnější posilou bude určitě již výše zmíněný Honza Krejčí. Jako kapitán pomohl družstvu jižní Moravy k vítězství v letní olympiádě dětí a mládeže. Dalšími hráči, kteří již u nás částečně působili i vloni jsou Kuba Němec, Míra Pecina (Ogi), Tomáš Pokorný, Adam Peňáz, Karel Vanini a Ríša Žáček. Doufám, že všichni vydrží a ukáží, co v nich je. Další velkou posilou na trenérském postu je Ondra Žaba. Trénování ho nadchlo, nyní dělá asistenta reprezentačního družstva lvíčat. Je sice ještě aktivní hráč, ovšem jeho pracovní náplní bude teď hlavně trénování. Jsme na celý klub nyní již tři: Já, Ondra a Petr Vašíček. Máme velké cíle a také velké úkoly. Udržet 1.ligu mužů, připravit generační výměnu u juniorského družstva, zkonsolidovat kadety a dostat se s nimi co nejvýše a vytvořit pevnou žákovskou základnu.

Velké Meziříčí, 9.7.2017 Petr Juda

I've been interested in data and analytics for a long, long time. As a ten-year-old, I remember creating Excel spreadsheets with my dad for his annual Fantasy Football pool. By the time I was 16, I was building Pivot Tables with my cell phone bill to figure out who I texted the most. (I promise I had other hobbies.)

Since then, I've learned how much more there is to data analysis besides Pivot Tables and Excel. There's a whole world of analytics out there -- and I've barely scratched the surface.There's always more to learn, so I've made it my mission to learn as much as possible about analytics by talking with people and, of course, consuming as much content as I can online. Here are my favorite go-to resources for continuing my marketing analytics education.

1) The KISSmetrics Blog

The KISSmetrics blog is a great resource to learn about marketing analytics, testing, and experimenting with your data. Content is posted daily and will teach you everything from A/B testing to growing your business with analytics to lead generation on your different marketing channels. No matter what company you work at, you'll be able to learn something about data analysis by reading and following this blog.
2) "Occam's Razor" Blog

Avinash Kaushik is known for his book, Web Analytics 2.0 & Web Analytics: An Hour A Day. "Occam's Razor" is his blog, where he writes some of the best analyses, explanations, and analytical materials out there. From these posts, you'll learn how to approach advanced analytics situations and take your data analysis to the next level from a true expert.

Occam's Razor by Avinash Kaushik

3) HubSpot's Inbound Certification

HubSpot offers a free inbound marketing certification for anyone interested in learning about how to implement inbound marketing in their business. The curriculum covers many parts of inbound marketing, including analyzing your efforts to make smarter decisions on where to invest in your future. Not only is it free, but it's available to anyone interested in learning these best practices.

Academy Certification

4) Google's Analytics Academy

Google Analytics is one of the most popular platforms for companies analyzing their marketing efforts. To help teach people how they should approach their data analysis, Google offers different classes through their Analytics Academy. In addition to courses to teach users how to use Google Analytics, there are also courses that teach about data analysis in general. From mobile analysis to digital analytics, users can take these free courses and learn a lot more about how they should approach their next analytics challenge.

Google Analytics Academy

5) Quora's Analytics Section

The Analytics section of Quora is one of the best places to get quick analytics help with little effort. In this section, you can search or browse through thousands of common analytics questions and skim through answers from analytics experts. Many of the most respected analytics experts are following and answering topics related to analytics on Quora. And if, you can't find what you are looking for, you can always ask a question yourself.

Quora

6) General Assembly's Data Analysis Courses

General Assembly is an online resource offering classes, workshops, courses, and on "the most relevant skills of the 21st century." Among them are a ton of data analysis classes for all levels, including introductory classes on fundamental modeling techniques and making meaning out of large data sets, and some more advanced classes on data analysis through SQL.

General Assembly

7) "Online Behavior" Blog

Google Analytics Advocate Daniel Waisberg is the founder of Online Behavior, a blog that focuses on marketing measurement and optimization and covers a wide range of topics. Most of the content focuses on how to conduct different types of analysis using Google Analytics. Some focuses on data analysis and reporting in general and provides best practices on these topics. No matter what your interest is, you're bound to find helpful advice on this blog.

Online Behavior

8) The Moz Blog's Analytics Section

Moz's blog covers topics about inbound marketing and SEO -- but if you dig into the "Analytics" tag specifically, you'll find a ton of helpful articles about topics ranging from general best practices to instructions for conducting experiments and analyses with your data. I find the advice on here very actionable, and I think it'd be helpful for readers at every level.

Moz

9) Predictive Analytics World Conferences

Predictive Analytics World is a series of conferences around the world that are focused on analytics. Each event in each different city is focused on its own theme. For example, in Chicago there are two simultaneous events: one focused on manufacturing and one focused on business. In Washington, D.C., the conference is focused on how government agencies use data analysis. Many of the other conferences are focused on business in general and can appeal to anyone interested in learning more about data analysis and upcoming trends in predictive analytics.

Predictive Analytics World

BONUS: HubSpot's "How to Use Excel" Blog Post

While this is a single blog post rather than an ongoing publication, I still think worth including here as a helpful resource. I get asked about my favorite Excel tips all the time, so I finally decided to compile some of the most common ones into a single blog post listing 14 simple Excel shortcuts, tips, and tricks.

Excel Tips

What are your favorite resources for learning more about analytics? Share with us in the comments below.