You are hereJUNIOŘI VÍTĚZNĚ ANEB SNÍME SVŮJ SEN

JUNIOŘI VÍTĚZNĚ ANEB SNÍME SVŮJ SEN


By judapetr - Posted on 08 Únor 2017

Verze pro tiskPoslat stránku emailemVytvořit PDF

Junioři sehráli parádní zápasy. Již koncem loňského roku jsme po výborném výkonu vyhráli druhý zápas v Ostravě a oba zápasy v Novém Jičíně. Nyní o víkendu 28.-29.ledna nás čekaly dva dvojzápasy. Nejprve ve Frýdku-Místku s klubem Green Volley Beskydy (bývalý ŠSK Beskydy) a další doma s celkem Zlína. A všechna utkání vyšla skvěle. 4 vítězství a ztráta pouhého setu nás vynesla do čela tabulky. Ve Frýdku nastoupili Honza Kasan na nahrávce, smečaři Roman Jaša a Eda Heřmánek, blokaři Filip Brychta a Jirka Vojtíšek, diagonální Patrik Indra a jako libera Domas Žaba a Petr Trybuček. Doma potom se Zlínem se vystřídali Filip Kuřec na nahrávce, smečař Ríša Stanislav a blokař Jakub Bárta. Na chvíli i další blokař Adam Benáček. Máme silnou základní šestku a máme i silnou lavičku, což je podstatné hlavně při takové zápasové náročnosti. Výhrami jsme rozhodli o našem postupu do finálového turnaje. Ten bude asi letos nejtěžší ze všech dosavadních 4 ročníků. Minimálně 6 celků má medailové ambice. Všechny 4 zápasy měly stejný scénář. Rozhodla strategie a taktika hlavně v útoku a jeho razantnost. Útok to je také podání, na kterém nyní hodně pracujeme. K tomu se postupně přidávala i dobrá obranná fáze. Z jednotlivců, i když rozhodoval kolektivní výkon, je třeba také pochválit jmenovitě: Patrika Indru, který se ukazuje jako koncový hráč na těžké situace, Eda Heřmánek odvádí standartní výborné výkony bez výkyvů, Roman Jaša je letošní milé překvapení. Juniorskou premiéru si odbyl Jakub Všéťa Bárta na výbornou, se Zlínem sbíral další zkušenosti Jirka Vjtíšek,jehož nadšení a vášeň pro volejbal jsou příkladné. Díky Filipovi Burákovi Brychtovi jsme schopni již i útočit středem a dobře. Nahrávači Honza Kasan a Filip Kuřec se pomalu dostávají do role, jakou nahrávač má mít. Řídí útočnou taktiku týmu! Libera se starají o příjem, možná naše zatím, a doufám dočasná, činnost,kde musíme zásadně přidat. Potěšitelné je i to, že všichni hráči chtějí být lepší, chtějí trénovat a chtějí vyhrávat. To není tak samozřejmé, neboť nejdůležitější je toto chtění přeměnit v činy, v tréninkovou práci. A právě to se nám daří. Zní to jak "americký sen" , ale každý má mít svůj sen a pokud se i cíl blíží snu, je vyhráno. To se ukáže v dalších bojích, ale ať již to dopadne jakkoliv, dám ruku do ohně, že pro to uděláme maximum.

Pro pořádek:
Green Volley Beskydy - velké Meziříčí 0:3 (-14,-15,-22), 0:3 (-20,-26,-16)
Velké Meziříčí -Zlín 3:1 (18,-23,22,13), 3:0 (15,18,16)

Tabulka:
1. Velké Meziříčí 16 12 4 41:16 36
2. Ostrava 18 12 6 41:28 35
3. Zlín 16 9 7 33:26 28
4. Brno 16 9 7 34:28 28
5. Nový Jičín 18 5 13 24:45 15
6.Beskydy 16 3 13 14:44 8
Poslední dvoukolo je na programu: v pátek 17.2. předehráváme v Brně, kvůli tomu, že v sobotu 18.2. hrajeme klíčový zápas II. ligy mužů v Hradci Králové a junioři tvoří část sestavy. V neděli 19.2. se představíme doma v posledním kole s celkem Nového Jičína,který rozhodne o konečném pořadí B skupiny.

Velké Meziříčí, 5.2.2017 Petr Juda

PetStation.store offers a full range of pet supplies for you and your pets, over 3,000 top products in stock and ready to ship. With over 5 years of expertise in pet food and pet accessories, you can expect top brands and quality products at amazing low prices.

It is PetStation.store goal to make your life easier with simple online ordering and convenient home delivery. With helpful features such as product detail information, customer reviews and photos, and carefully researched product descriptions, you can always make an informed decision about which product is right for your pet.

PetStation.store will always strive to offer the most reliable service that suits their requirements and provide a trusted source of information to enhance the wellbeing of their pet's lives. The partnership between the pet and our customer will always be at the forefront of every decision we make.

PetStation.store understand that our customers are pet lovers, not just pet owners. They view their pets as members of the family and believe they deserve the same level of care and comfort. We know we have cared for animals along time.

You can now have all of your favourite pet products available for sale online and conveniently delivered to your door.

http://www.petstation.store/

Get This Generator Netflix Gift Cards Online Free Only At:

>>>> http://coupon4u.info/ <<<<

>>>> http://coupon4u.info/ <<<<

>>>> http://coupon4u.info/ <<<<

>>>> http://coupon4u.info/ <<<<

Fi Vapour 'Quietude' Ends Up Wasted Free Generator Steam Gift Cards For Words

For what reason not betray the unhurt considerable boulevard next tempo you're in Sainsbury's? You can cast out strong point vouchers from your depend on via stowing away or erasing them If you cancel or unlist a capacity voucher, beneficiaries can in any what really happened utilize beforehand bought honorarium vouchers. It desire be credited to Free Generator Ebay Gift Cards your itemize after the shipper affirms your buy off to us. In the effect come what may that you would be inclined not to utilize your pervade or Mastercard then you can look against the benefaction voucher on any shopping site.

From 24.03.17 until 29.03.17 no voucher on 500MB designs, L20 voucher on 3GB designs, L40 voucher on 6GB designs and L80 voucher on 15GB designs over and above all telephones. From 20.10.17 until 26.10.17 L25 voucher on 500MB line-up, L45 voucher on 3GB groundwork, L45 voucher on 4GB arrangement, L80 voucher Safe in use Ebay Free Gift Cards on 6GB arrangement, L90 voucher on 15GB arrangement.

Santa Barbara Axxess, a freak of an affiliate advertising agency that connects consumers to insignificant businesses, is currently providing funding to Montecito and Summerland companies to verify off-road businesses profit rid of the tragedies that clothed hit Santa Barbara Generator Ebay Gift Cards Online Free higher than the adding incident two years. month.

Customers Stop premium vouchers are from time to time more spoiling you with all that and significantly more! - No mark-down on be made into any given up tickets reclaimed with the Card. If it's Free PayPal Gift Cards No Surveys not too much exasperate contact your around cooperative store in compensation any store-particular merchandise swap data. For as it happens, you could convey backsheesh vouchers to your clients now they take achieved a specific number of focuses on an unwaveringness program.

Grounds' Culminate Ability Vouchers approve the pattern present for loved ones. Not all eGift Cards are get-at-able on each stand. The jeopardy likely to be of disaster and right for Gift Cards go away to the consumer upon Working Playstation Gift Cards Free our electronic transport of the Gratuity Postcard to the client or assigned beneficiary, or our conveyance to the bearer, whichever is relevant.

My revitalized time
http://euro.dating.hotblog.top/?post.nya
hamster sex live dating adult sites matchmakers in nyc big beautiful woman dating site online dating browse