Kadeti odjeli na svůj třetí extraligový turnaj ve značně okleštěné sestavě. Odpadli nemocní hráči, navíc nemohli jet ani dva hráči, kteří byli se školou na poznávacím zájezdě ve Švýcarsku a vraceli se až v sobotu. Trenér Ondra Žaba měl k disposici pouze 6 hráčů: nahrávače Adama Kalivodu, Blokaře Kubu Janáka a Honzu Vaniniho, smečaře Kubu Němce a Martina Smetanu a univerzála Matyáše Rozsypala. Tajně jsme doufali v zázrak, ale vzhledem k tomu, že i postup do této druhé výkonnostní skupiny byl nervák a velký boj, moc nadějí jsme si nedávali. Ovšem odevzdat jsme to nechtěli.

Kadeti odjeli na svůj třetí extraligový turnaj ve značně okleštěné sestavě. Odpadli nemocní hráči, navíc nemohli jet ani dva hráči, kteří byli se školou na poznávacím zájezdě ve Švýcarsku a vraceli se až v sobotu. Trenér Ondra Žaba měl k disposici pouze 6 hráčů: nahrávače Adama Kalivodu, Blokaře Kubu Janáka a Honzu Vaniniho, smečaře Kubu Němce a Martina Smetanu a univerzála Matyáše Rozsypala. Tajně jsme doufali v zázrak, ale vzhledem k tomu, že i postup do této druhé výkonnostní skupiny byl nervák a velký boj, moc nadějí jsme si nedávali. Ovšem odevzdat jsme to nechtěli. Ještě v prvním zápase s Kolínem, jsme se hledali a po těsně prohraném prvním setu 24:26, jsme se nedokázali zvednout a i když jsme bojovali seč jsme mohli, prohráli jsme nakonec 0:3. Kdo by tušil, že už více neprohrajeme! Večer naší šestku čekali Lvi Praha. Byl to nevídaný boj. První dva sety byly pouze o dva body (25:23 a 27:25) pro nás. V třetím jsme vyhráli s devatenáctkou.  Tedy 3:0 (23,25,19). Nevídané. Našich šest hráčů a takový výsledek. Nikdo navíc ani netušil, co se stane druhý den. Přijeli navrátilci ze Švýcarska a čekal nás Zlín. Konečně jsme byli alespoň v osmi. Zlínu jsme nedali šanci. Výsledek 3:0 se sety pod 20 hovořil za vše. Nakonec jako úplně poslední zápas nás čekal souboj s domácími. Papírový favorit celého turnaje prohrál dopoledne se Lvy Praha a vše se zamotalo a zkomplikovalo . Kdo jakkoliv vyhraje postoupí do nejlepší pětky. Kdo prohraje 3:0 sestoupí do třetí pětky. Kdo uhraje alespoň jeden set, udrží se. To co jsme předvedli, tomu se říká týmová práce. Obětavost neznala mezí. Hrál se oboustranně výborný volejbal, bez větších chyb nebo nervozity. A překvapivě jsme to byli my, kdo tahal za delší konec. Po vyhraném prvním setu, nás druhý set zastihnul v útlumu a soupeř srovnal na 1:1. My to ovšem nevzdali. Vůbec nešlo o postup. Hráči tyto počty ani nevěděli. Rvali jsme se o vítězství jak to šlo. Adam Kalivoda na nahrávce ukázal, že konečně máme dobrého a chytrého nahrávače i v kadetech. Vojta Hladík zažil svou skvělou premiéru na liberu a vypadalo to, jakoby tam hrál již několik let a těžkých zápasů měl za sebou bezpočet. Vše „futrovali“ na smeči Martin Smetana a Kuba Němec. A když se přidali i oba blokaři, bylo na úspěch zaděláno. A vůbec nebylo znát, že se v prvním setu po úspěšném bloku zranil diagonálník Matouš Špaček, kterému to také nebývale šlo. Suverénně a beze strachu ho nahradil Matyáš Rozsypal. V třetím setu jsme smazali pětibodový náskok soupeře a vyhráli nejtěsnějším rozdílem 25:23, čtvrtý set již byla naše exhibice a ostravští zcela odpadli 25:15. Nakonec jsme skončili na druhém místě těsně o jeden set za pražskými Lvi a spolu s nimi postupujeme do nejlepší výkonnostní skupiny. To nás zavazuje. Další kolo se hraje až po Novém roce, takže máme dostatek času na vyhojení všech ran, zranění nebo nemocí. Většinu kádru čeká ještě třetí turnaje extraligy juniorů, kde jsme si vybojovali druhou výkonnostní skupinu. Ta se odehraje 30.11. a 1.12. v Brně.

 

Na závěr. Původní cíle kadetů byly udržet extraligu. To bylo jasné již po druhém turnaji. Nyní se „sázky“ zvyšují. Postoupili jsme mezi elitu a i kdybychom z ní sestoupili, stále máme v závěrečnému play off velice blízko a mělo by být naším novým cílem. Překročili jsme svůj „Rubikon“ a zpět nechceme a ani nemůže. Jinak bychom podvedli samo sebe. Úkol, který zavazuje!!.

 

Výsledky:

 

VELMEZ – Kolín                0:3 (-24,-17,-20)

 

VELMEZ – Lvi Praha        3:0 (23,25,19)

 

VELMEZ – Zlín                   3:0 ( 16,18,20)

 

VELMEZ – Ostrava           3:1 (23,-15,23,15)

 

 

 

Sestava: Adam Kalivoda, Matyáš Rozsypal, Jakub Janák, Jan Vanini, Martin Smetana, Jakub Němec, Matouš Špaček, Vojtěch Hladík

 

 

 

Velké Meziříčí, 15.11.2019   Petr Juda